wtorek, 11 grudnia 2018

BLOGMAS #11/ KARTKI ŚWIĄTECZNE JAKO TRADYCJA. KARTKI DIYPamiętacie czasy, kiedy nie wysyłało się życzeń smsem bądź e-kartkę mailem tylko goniło się na pocztę, stało w kolejce i kupowało znaczek, aby wysłać świąteczną kartkę? Jeśli nie - koniecznie musicie w tym roku to nadrobić.  Najpiękniejsze święta w roku wymagają szczególnej oprawy, a zapewnić to mogą kartki świąteczne.


Podobno pierwszą kartkę z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał prawdopodobnie w 1842 r. 16-letni londyński artysta, William Maw Egley. Niestety jego pomysł nie został doceniony.
Prawdziwa historia powstania kartek świątecznych sięga XIX wieku, kiedy to w 1843 roku, Sir Henry Cole wysłał pierwszą oficjalną kartkę z Anglii. Wiąże się z tym ciekawa historia. Henry Cole był biznesmenem, który robił swoje kartki dla społeczności. Każdego roku wysyłał życzenia świąteczne, które pisał ręcznie. Życzył im Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
Po kilku latach znudziły mu się kartki pisane i chciał je ulepszyć. W roku 1843 poprosił malarza Johna Callcotta Hersleya, aby ten mu namalował obrazek, na którym była szczęśliwa rodzina, siedząca przy wigilijnym stole. Na ilustracji dopisano: „Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”. Ten obrazek przekazano do drukarni i tam został wydrukowany w ilości kilku tysięcy sztuk. Później zaczęto przyklejać znaczki z motywem świątecznym.

Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji kartek DIY. A jeśli nie macie zdolności manualnych ani czasu na wykonanie własnoręcznie takich kartek, to kupcie je w sklepie, ale wyślijcie do najbliższych, z którymi w tym roku niestety nie będziecie mogli spędzić świąt. Z pewnością w tym świątecznym czasie taka kartka sprawi, że uśmiech pojawi się na ich twarzy.

Tak prezentuje się moja propozycja kartek świątecznych  zaczerpniętych z Pinteresta. 

Co myślicie na temat wysyłania kartek? Wysyłacie je pocztą czy stawiacie na życzenia w formie smsa?
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz