poniedziałek, 7 stycznia 2019

DO KIEDY CHOINKA W DOMU? I JAK PRZECHOWYWAĆ OZDOBY ŚWIĄTECZNE ?

Święta, święta i po świętach… Nowy Rok już za nami, więc czas na rozebranie naszych drzewek. Pięknie ubrana choinka to jeden z głównych elementów Bożego Narodzenia. Naszym drzewkiem i świąteczną atmosferą chcielibyśmy cieszyć się jak najdłużej. Ale przecież nie będziemy czekać aż do wiosny! Kiedy rozebrać choinkę? I jak przechowywać ozdoby, aby się nie zniszczyły i abyśmy mogli cieszyć się nimi jeszcze przez wiele lat? O tym wszystkim przeczytacie w tym wpisie. Zapraszam!Kiedy rozebrać choinkę według polskiej tradycji? Nasi dziadkowie i babcie przychodzą tutaj z kilkoma koncepcjami. Pierwsza z nich głosi, że drzewko świąteczne należy rozebrać 6 stycznia na  święto Objawienia Pańskiego, czyli popularnie określane Święto Trzech Króli. Biorąc pod uwagę datę publikacji tego wpisu, troszkę się spóźniliśmy z rozebraniem  świątecznego drzewka.
Jeśli jednak ciężko Wam się pożegnać z choinką - kolejną datą, kiedy powinno się  rozebrać choinkę, jest  Niedziela Chrztu Pańskiego. Jest  to po prostu pierwsza niedziela po Święcie Trzech Króli. Tym samym w tym roku będzie to 13  stycznia.
Dla tych najbardziej wytrwałych i tych, co nie nacieszyli się świątecznym drzewkiem, bo według tradycji ubrali je dopiero 24 grudnia, trzecim pomysłem na datę rozebrania choinki jest tzw. święto Matki Bożej Gromnicznej, które obchodzone jest 2 lutego. Do tego terminu  jednak w dobrym stanie dotrwają jedynie choinki sztuczne.

CO ZROBIĆ Z CHOINKĄ?
--------- 
Ze sztuczną choinką nie ma takiego problemu, jak z żywym drzewkiem. Sztuczną rozbieramy z ozdób, składamy, wkładamy do pudełka i wynosimy na strych lub do piwnicy. Są też takie  osoby, które na ubraną choinkę zakładają worek i  ją po prostu wynoszą. Chociaż oszczędza to wiele czasu, to jednak nie ma w sobie tej magii. Ubieranie choinki powinno sprawiać  nam przyjemność i nastrajać na nadchodzące Święta. Choinkę w donicy możemy przechowywać w ciemnym  i chłodnym miejscu, pamiętając o jej podlewaniu aż do wiosny. Do ziemi np. w naszym ogródku będziemy mogli ją przesadzić dopiero, jak ustąpią przymrozki.
Żywą choinkę można wynieść na śmietnik do standardowych śmieci. Możemy też  wcześniej sprawdzić, czy planowany jest odbiór odpadów zielonych. W wielu miastach przeprowadzane są specjalne akcje zbioru choinek. Takie drzewka trafiają najczęściej do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię. Pamiętajmy jednak, że według prawa takiej  żywej choinki nie możemy wyrzucać przez balkon, na co decyduje się wiele osób, szczególnie mieszkających na wyższych piętrach w blokach.
JAK PRZECHOWYWAĆ OZDOBY CHOINKOWE?
------------
Ozdoby choinkowe są zazwyczaj bardzo delikatne i żeby cieszyć się nimi również za rok, przed schowaniem musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Nigdy nie wrzucaj bombek i innych dekoracji luzem do dużych pojemników, bo mogą nie przetrwać do następnego roku i wiele z nich ulegnie zniszczeniu.

 Pamiętaj, aby po zakupie nowych bombek nie wyrzucać opakowań. Przydadzą  się one jeszcze wiele razy. Jeśli nie masz odpowiednich pudełek, to mniejsze ozdoby możesz włożyć do opakowania po jajkach. Poukładaj bombki w przegródkach i zamknij pokrywkę. W przypadku większych bombek można umieścić je np. w plastikowych lub papierowych kubeczkach, bombki o nietypowych kształtach  warto owinąć dokładnie papierem.

Bombki najlepiej układać kolorystycznie - srebrne do srebrnych, czerwone do czerwonych itd. Bombki i figurki, które nie mają kompletów - można spakować razem. Dzięki temu zachowamy ład  i sprawniej pójdzie nam odnalezienie danych ozdób.
Lampki choinkowe zawsze  się plątają, dlatego w tym przypadku warto zastosować sprawdzone triki. Przyda się zwykła tektura, w kształcie prostokąta. Na  dłuższych bokach robimy kilkucentymetrowe nacięcia i na  tak przygotowaną podstawę nawijamy światełka, starając się, aby kabel zaczepiał się między nacięciami. Rozwijanie już nie będzie problemem i z pewnością ułatwi nam to sprawę przy kolejnym ubieraniu choinki.
Źródło Pinterest 
Na sam koniec, żeby  w przyszłym roku ubieranie choinki poszło szybko, sprawnie i przyjemnie, posegreguj wszystkie ozdoby i dokładnie opisz kartony. W jednym pudełku można trzymać bombki, w innym lampki, zaś w kolejnym pozostałe dekoracje. Dzięki temu oszczędzisz wiele czasu, ponieważ bez problemu odnajdziesz ozdoby.

Kiedy rozbieracie swoje choinki? Jak przechowujecie  ozdoby świąteczne?


2 komentarze:

  1. U mnie zawsze ozdoby chowa się do kartonów i daje do piwnicy :) Rozbieramy dość szybko, bo mamy mało miejsca w mieszkaniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że tak szybko musicie ja rozbierać , jednak choinka nadaje wspaniałego klimatu ;)

      Usuń