czwartek, 19 września 2019

Pocztówka z wakacji z Rzymu ! Co warto zobaczyć ?


Buongiorno!
Początkiem września wybraliśmy się z mężem na wakacje do Włoch. Tydzień wakacji minął mi zupełnie niepostrzeżenie  Zajadałam się pyszną pizzą, popijałam wino, złapałam mnóstwo promieni słonecznych, zobaczyłam wiele wspaniałych miejsc. Troszkę mi zajęło napisanie tego wpisu, ale w końcu jest krótki przewodnik w pigułce- co zobaczyć w Rzymie. Zapraszam serdecznie!
Wylądowaliśmy na lotnisku w Rzymie i pierwsze co zrobiliśmy - to nabyliśmy kartę ROMA PASS- to absolutna podstawa.


CZYM JEST ROMA PASS ?

Roma Pass to karta, która uprawnia do darmowych przejazdów komunikacją miejską (autobusy, metro) oraz wejść do muzeów. My zdecydowaliśmy się na opcję 72 godzin czyli 3 dni darmowych przejazdów i wejścia do dwóch muzeów bezpłatnie (między innymi do Koloseum i Forum Romanum). Koszt to 38,50 euro. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Uważam, że warto kupić Roma Pass i szczerze polecam!

CO WARTO ZOBACZYĆ?

#1 Koloseum

 Koloseum, a właściwie amfiteatr Flawiuszów, to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc w Rzymie. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Nie wiem, czy wiecie, ale po upadku Rzymu opustoszałe Koloseum, jak wiele innych starożytnych budowli, stało się ogromnym kamieniołomem, z którego pozyskiwano materiał budowlany. Bez niego nie istniałoby wiele innych historycznych budynków. Marmur z fasady użyto np. przy budowie Bazyliki św. Piotra.
Dzięki Roma Pass ominęliśmy ogromne kolejki. Pamiętajcie, że - posiadając Roma Pass i idąc do koloseum - musicie zabukować sobie wejście na daną godzinę. Możecie to zrobić online lub w  kasie obok Koloseum. Tam na szczęście kolejki są znacznie mniejsze 😉


#2 Forum Romanum i Wzgórze Palatyn

Bilet do Koloseum i Forum Romanum jest sprzedawany jako jeden (bilet ważny jest przez 2 dni, ale uprawnia tylko do jednokrotnego wejścia w każde z miejsc). Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.
 W Rzymie na prawie na każdym kroku znajdziecie kraniki z wodą, która jest zdatna do picia. Także zabierzcie ze sobą butelkę i korzystajcie do woli 😉

*Stacja metra: Coloseum

#3 Watykan

Nawet się nie zastanawialiśmy nad tym, czy udać się do Watykanu. To było oczywiste! Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. W kraju znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Bazylika robi wrażenie już z zewnątrz. My ostatecznie nie zwiedziliśmy Bazyliki św. Piotra, bo kolejka była ogromna, a do tego ciągnęła się w największym słońcu, nie byliśmy w stanie tam ustać i zrezygnowaliśmy.
#4 Fontana di Trevi

Najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie. Tłumy są tam ogromne, więc jeśli chcecie mieć piękne zdjęcia, to polecam udać się tam do godziny 10. Wtedy jeszcze jest tam w miarę luźno.
Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie powrót do Rzymu. Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet – jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie.#5 Schody hiszpańskie

Rzut beretem z fontanny di Trevi mamy do schodów hiszpańskich, które znajdują się na placu hiszpańskim.
Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody, a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Trinità dei Monti (kościół św. Trójcy), zbudowany według projektu Carla Maderna.Ciekawostki:
 • Schody liczą dokładnie 135 stopni
 • Istnieje przesąd, zgodnie z którym na tych schodach nie należy jeść.
 • Aktualnie nie można nawet siedzieć na schodach, bo grozi to mandatem. Jest tam nawet policja, która upomina turystów, aby nie siadali na schodach.
 • U podnóża stopni znajduje się niewielka „Fontana della Barcaccia” wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego, ojca znanego Giovanni Lorenzo Berniniego. Alternatywnie i nieoficjalnie  fontanna nazywana jest „Fontanna brzydkiej łódki”. Skąd tam łódka? Legenda mówi, że fontanna została zbudowana na rozkaz papieski, po powodzi, w trakcie której łodzie rybackie ponoć miały zostać przyniesione aż na ten plac. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem (tym samym, który zasila fontannę di Trevi).


#6 Trastevere

Zatybrze (z włoskiego Trastevere), bo o nim mowa, znajdziecie po drugiej stronie rzeki. Jest to mała dzielnica znajdująca się na obrzeżach Rzymu. Czeka tam na Was niezwykły klimat wąskich brukowanych uliczek i  odrapanych kamienic. Niegdyś najbiedniejsza, uznawana za najstarszą część Rzymu, obecnie ciesząca się dużą popularnością i niekoniecznie niskimi cenami. Nie ma tu nowoczesnych atrakcji, lecz historyczne budynki, kościoły oraz muzeum. Znajdziecie tu również mnóstwo  miejsc z pysznym jedzeniem!

#7 Piazza Venezia

Położony u stóp Kapitolu Plac Wenecki został zbudowany w XV w. i był pierwszym renesansowym placem w Rzymie. Dziś Piazza Venezia, wraz z górującym nad nim pomnikiem Wiktora Emanuela II, zwanym Ołtarzem Ojczyzny, należy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Rzymie.Dzisiaj w budowli mieści się muzeum Museo Palazzo Venezia, gdzie możemy podziwiać cenne zbiory malarstwa, rzeźby, gobeliny czy też zbroje.
Warto zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzny dziedziniec z niedokończoną renesansową loggią, monumentalną klatkę schodową prowadzącą obecnie do muzeum, wyjątkowy zaciszny krużganek. W pałacu organizowane są też wystawy czasowe.

( to jest widok z góry Piazza Venezia)

W kolejnym wpisie opowiem Wam, co warto zobaczyć w Wenecji bo to miasto, które również ma nam wiele do zaoferowania 😉Byliście kiedyś w Rzymie? A może się wybieracie? Co według Was jest warte zobaczenia w tym mieście?

6 komentarzy:

 1. Nigdy nie byłam ani w Rzymie ani ogólnie we Włoszech, ale nie pogniewałabym się na taki wyjazd :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam z całego serca ;) na grouponie można znaleźć niedrogie wycieczki właśnie do Rzymu ;)

   Usuń
 2. Zazdroszczę super wakacji. Rzym jest na mojej liście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki abyś jak najszybciej odwiedziła to miasto 😊

   Usuń
 3. Nie byłam nigdy w Rzymie, ale pięknie tam :) najpierw pomyślałam sobie, że drogie te przejazdy, ale w sumie za 3 dni jeżdżenia :) zwiedzać naprawdę jest co, więc chyba kiedyś się tam wybiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością miejsce jest warte zobaczenia więc polecam gorąco ! ;) też początkowo myślałam, że to dużo ale uwierz mi że bez tej karty na przejazdy i na dwa wejścia wydali byśmy z conajmniej 2 razy więcej gdyby nie Roma Pass;)

   Usuń