piątek, 13 grudnia 2019

★BLOGMAS DZIEŃ 13★ Jak nie wydać fortuny w święta - sprawdzone sposoby .


Witajcie kochani w kolejnym blogmasie :) Święta coraz bliżej a wy się zastanawiacie jak tu nie wydać majątku i nie pójść z przysłowiowymi  torbami ? Mam kilka sposobów na zaoszczędzenie dobrych kilku stówek.  Zapraszam !;)
 PODZIEL SIĘ GOTOWANIEM Z NAJBLIŻSZYMI 
Większość z nas  robi zbiorowe święta u siebie, lub zalicza tzw objazdówkę po rodzinie. W każdym z tych przypadków możecie sobie pomóc.  Ustalcie wspólnie menu i niech każdy zadecyduje , kto,  co robi. Będzie to dla Was  spore odciążenie finansowe, jak również oszczędność czasu ;)


 LISTA ZAKUPÓW TO PODSTAWA 

Gdy mamy już ustalone potrawy, to czas na listę zakupów .  Spiszcie dokładnie czego  wam potrzeba bo  często łapiemy się na tym , że  „znamy przepis na pamięć”, a dziwnym trafem w najmniej odpowiednim momencie akurat braknie wam cukru .  Weźmy lepiej przepis do ręki i bądźmy później spokojni o to, że na pewno wszystko zostało spisane na listę i  kupione. Lista ma również dodatkowy plus- zakupy będziesz robić zgodnie z nią i nie narazisz się na dodatkowe, niepotrzebne wydatki bo wiesz czego dokładnie potrzebujesz .

 ZRÓB ZAKUPY WCZEŚNIEJ 
Zrób zakupy możliwie wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Często zdarza się, że tuż przed świętami ceny produktów wzrastają.


 SPRAWDZAJ CENY !


Kupując w dużych marketach zawsze zwracaj uwagę na cenę jednostkową (wybierając wielopaki) albo cenę za kilogram czy za sztukę. Często okazuje się, że w ogóle nie oszczędzamy a  nawet możemy  przepłacić  kupując większe opakowania majonezu, wielopaki napojów czy alkoholu.


 PRZEJRZYJ ZAPASY 

Przejrzyj zapasy w szafkach  i wykorzystaj to, co możesz. Z pewnością o wielu rzeczach zapomniałaś a podczas takiego przeglądu może się okazać, że wiele składników masz w szafce i nie musisz już wydawać na nie pieniędzy.


  PŁAĆ GOTÓWKĄ  
Jest to bardzo dobre rozważnie.  Nie bierz karty do portfela, weź konkretną kwotę, jaką zamierzasz przeznaczyć i możesz  wydać  i po kłopocie. Nie wydasz więcej, bo nie będziesz mieć z czego zapłacić a w dzisiejszych czasach  sklepy nie sprzedają na zeszyt

 NIE JEDŹ Z DZIEĆMI DO SKLEPU 

Sama swoich dzieci nie mam lecz mam małą  siostrę i wiem jak wyglądają zakupy z nią. Wiadomo,  nie zawsze się da  się podrzucić   dzieci na ten czas jednak myślę , że żadna babcia nie odmówi 2h żeby pobawić  się z wnukiem  czy wnuczką do babci, Nie od dziś wiemy, jakie  dzieci są sprytne i przebiegłe i jak pięknie potrafią prosić o to co naglę zobaczą i co jest w zasięgu ich małych rączek. To na pewno nie sprzyja oszczędzaniu. Szczególnie, jeśli dopiero przy kasie okazuje się, jak wiele nieplanowanych czekoladek, żelek i cukierków znalazło się w naszym  koszyku.


No to na tyle jeśli chodzi o moje tipy  aby zaoszczędzić   :)Pamiętajmy w tym wszystkim, że Święta to są tylko dwa dni, więc nie dajmy się zwariować.


 Jakie są wasze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy w tym gorącym świątecznym okresie ?

2 komentarze:

  1. Dzielenie się gotowaniem to świetny pomysł. No i nie gotować jak dla wojska, a tylko na tyle osób, ile faktycznie jest :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że starszemu pokoleniu nie da się tego przetłumaczyć 🤷‍♀️

      Usuń