czwartek, 15 kwietnia 2021

Ile kosztuje życie w Anglii ? Czy żyje się tu jak pączek w maśle?!

 Ile kosztuje życie w Anglii ? Nie jest to łatwe pytanie, bo wszystko zależy od tego, w jakim regionie mieszkamy i jak tak naprawdę spędzamy czas czy co jemy. Chciałabym jednak obalić mit, że w Anglii to człowiek żyje jak pączek w maśle, bo choć życie jest tu znacznie łatwiejsze to wcale nie należy do najtańszych (tym bardziej jeśli będziemy w głowie przeliczać to na złotówki).


Zdjęcie 


Nie powiem Wam ile kosztuje życie w Londynie, bo tam nie mieszkam, ale opowiem jakie są ceny w Basildonie, mieście w którym aktualnie mieszkam.  Miasto położone jest około 50 km na wschód od Londynu i 19 km na południowy zachód od Chelmsford. Z racji, że jest to miasto z dobrą komunikacją i w miarę blisko Londynu nie należy do najtańszych, ale koszty plasują się tak mniej więcej pomiędzy.


MIESZKANIE WYNAJEM / ZAKUP

Zacznijmy więc od mieszkania, bo jak wiadomo dach nad głową musi być. W regionie, w którym mieszkam, ceny wynajmu pokoju plasują się między 250 a nawet 700 £. Mieszkanie lub dom wynajmiemy już od 650 £ w zależności od standardu, ilości pokoi czy lokalizacji. Oczywiście należy jeszcze uwzględnić rachunki oraz podatek mieszkaniowy, czyli  tzw. council tax, który zwykle wynosi w granicach 100 £ na parę. Nie jestem pewna, czy to dalej jest aktualne, bo mieli to znieść, ale gdy  z mężem szukaliśmy mieszkania na wynajem musieliśmy zapłacić agencji ok. 180 £ za tzw. sprawdzenie nas. Trzeba również pamiętać o kaucji, która zazwyczaj wynosi jeden miesiąc za czynsz do przodu.


Jeśli chcielibyśmy zakupić mieszkanie czy dom to uważam, że ceny są tu po prostu kosmiczne. Przynajmniej w tym mieście. Musimy wiedzieć, że budownictwo tutaj jest „kartonowe”, a ceny wahają się od 125.000 £ za mieszkanie, a koszty kupna domu dochodzą tu nawet do 1,200,000 £.


 SAMOCHÓD

Sam zakup samochodu to nie są jakieś wielkie sumy, bo pracując we dwójkę jesteście w stanie już po miesiącu kupić sobie samochód. Jednak posiadanie samochodu w UK jest już bardziej kosztowne ze względu na wysokie ceny ubezpieczeń. Roczny koszt ubezpieczenia auta może wynieść nawet 1000 £. Dużo też zależy, czy mieliśmy jakieś stłuczki, mandaty, ale również gdzie w tabeli ryzyka ubezpieczeniowego się lokuje nasz samochód (insurance group). Trzeba również raz w roku zrobić MOT, a to koszt ok. 40 £.


ŻYWNOŚĆ

Żywność, do której wliczam również chemię, alkohol  i artykuły papiernicze to koszt w granicach 150 £-250 £ na osobę. Wszystko zależy od naszej diety i tego, w jakich sklepach kupujemy. Da się pewnie i taniej, i drożej, ale podaję tutaj takie optymalne widełki.Dla przykładu:

Chleb: 0,90 £- 2,90 £

Mleko 2,20 l:  1,09 £

Masło: 1,00 £

Jaja 10 sztuk: 1,80 £

Jogurt owocowy: 0,50 £

Truskawki 250g : 1,50- 3,50 £

Piwo 0,5 l : 2,00 £

Jabłka 1 kg:  1,80 £

Ziemniaki 1 kg: 1,00 £

Pomidory 450g: 1,30 £

Makaron: 0,80 £

Banany: 1,50

Papierosy paczka: 7,00 £

Butelka wina średniej klasy: 5 £-8 £

Papier toaletowy 8 rolek: 3,00 £


UBRANIA

Jak chyba każdy z nas wie wszystko zależy od tego, w jakich sklepach się ubieramy. Trudno więc mówić  tu o jakichś konkretach. Ale tak średnio w przybliżeniu za jeansy zapłacisz ok 15 £ sweter – 15 £, kurtka ok. = 40 £, adidasy – 20  £.


INNE

Do tego dochodzą również inne wydatki  takie jak Internet 30, Telefon – 15, kino – ok 10. Siłownia – 15  czy jedzenie na mieście ok 15 £.


PODSUMOWUJĄC:

Ile musimy mieć, aby przeżyć miesiąc? To też ciężko określić, bo wiadomo, że singiel inaczej żyje, inaczej jak ktoś oszczędza, a jeszcze inaczej jak ktoś prowadzi dość towarzyskie życie czy ma rodzinę (wtedy i 2000  £ będzie mało).  Ale gdybym miała wyliczyć średnią na osobę, wliczając w to małe oszczędności, to te 1300 £ zarobku spokojnie wystarczy.


Jestem ciekawa, czy coś Was zaskoczyło w tych kosztach? A jeśli mieszkasz w Anglii to chętnie dowiem się, jak kształtują się koszty życia w innych regionach Wielkiej Brytanii


5 komentarzy:

  1. W przeliczeniu na złotówki np piwo jest dość drogie, ale z drugiej strony zarabiając w funtach i myśląc w funtach 2 to powiedziałabym że mało ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobre porównanie z zarobkami, bo to daje szerszy pogląd. CO z tego, że jajka kosztują tak mało, jak przecież wypłata jest też niższa (w stosunku do naszych den) :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak to mówią 'wszędzie dobrze gdzie nas nie ma' :)

    OdpowiedzUsuń